Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Říjen 2008

NADSTRANICKOST UČITELE

V uplynulém volebním týdnu vyvolalo polemiku o nevhodné stranickosti vystoupení prezidenta Václava Klause ve prospěch některých  kandidátů ODS před 2. kolem senátních voleb. Kritika vznesená na jeho hlavu byla oprávněná a vysvětlení, které podal v nedělní  televizní „partii“ na Primě málokoho přesvědčilo. JAle nechme celostátní politiku a podívejme se na náš školský dvoreček. Jak je to vlastně se stranickostí učitele? Může vyjádřit svůj politický názor před svými žáky? Může být dokonce tak aktivní, že svůj politický pohled na půdě školy bude svým studentům vnucovat?

Celý příspěvek »


DOBRÝ AUTOR MYSLÍ NA ČTENÁŘE

Každý autor který chce čtenářům něco sdělit, musí vědět co jim chce sdělit a proč právě toto téma je pro čtenáře významné. Dále by měl autor vědět, jak to chce svým čtenářům sdělit. Z právě vyslovených zásad vyplývá, že středobodem snažení každého autora by měl být budoucí čtenář. Ten by měl být pro autora rozhodujcíím kritériem při rozhodování o obsahu i formě textu. Sice jsem se podobnému tématu věnoval v článku ze 17. srpna tohoto roku. Téma považuji za natolik významné, že se k němu vracím ještě jednou.

Celý příspěvek »


NEVIDITELNÁ RUKA TRHU EVIDENTNĚ SELHALA

Bez ohledu na výsledek právě skončených voleb, budu se v dnešní úvaze zase věnovat mimoškolnímu tématu. Chci reagovat na úvahy o současné světové finanční krizi, která se začíná pomalu ale jistě přelévat v krizi hospodářskou. Tak jako v létech socialismu jsme ve škole své žáky nutili učit se formulky vedoucí k vítězství tohoto systému, po změně společenských poměrů jsem je jen nahradili jinými, ale stejně proměnlivými. Role učitele je v oblasti společenských a ekonomických kategorií poměrně nevděčná.

Celý příspěvek »


DNY VOLBY

Jsme urostřed voleb. Sliboval jsem, že se na svém blogu  budu důsledně vyhýbat politice a volby bezpochyby politikum jsou. Lze se však v běžném životě politice vyhnout? Právě ve volbách má každý občan právo projevit svůj názor a přesvědčení. Spíš symbolicky než fakticky svým hlasem ovlivnit další politické dění v obci, kraji, celé republice, dokonce i v celé Evropské únii. Umíme toto své právo využít? Proč zvláště mladí volby ignorují?

 

Celý příspěvek »


KONCERT PRO ŠIKOVNĚ RUCE…

… bylo možné vidět na dalším ročníku prezentační akce KOPIDLENSKÝ KVÍTEK, který po veřejnost uspořádala Zahradnická škola v Kopidlně. V době kdy se hovoří o úpadku zájmu o učební obory, předvádějí studenti a učni této školy ukázky své práce s rostlinným materiálem veřejnosti. Zájem je obrovský a letos počet návštěvníků během jediného dne překonal číslo 10 000.

Celý příspěvek »


MŮJ DENÍČKU …

V jednom z prvých příspěvků na svém blogu jsem psal o svém prvém zveřejněném příspěvku v časopise Mladý svět, který hodně podpořil moji snahu a zájem psát veřejně. Ale začátek  psaní u mne sahá  ještě o 5 let dříve. To mi děda k narzenináním věnoval tlustou oranžovou knihu, která byla obřím linkovaným  sešitem. A vyzval mně, abych si do této knihy začal psát svůj deník.

Celý příspěvek »


DĚDA NA INVEXU

     

 Před chvílí jsem se vrátil z letošního Invexu v Brně. Výstavu jsem si tentokrát  mohl prohlédnout docela  v klidu. Po více než 10 předchozích návštěvách, kdy jsem cestoval na veletrh se svými žáky, jsem byl tentokrát poprvé sám. Nemusel jsem trnout obavou zda se všichni sejdou v dohodnutou hodinu na smluveném místě. Ani mne neděsila obava, zda někdo ze žáků neudělá nějaký průšvih, za který ponesu následky.  Vždyť do Brna se mnou jezdili pravidelně ti největší průšviháři ze školy, protože právě tito žáci měli o výpočetní techniku vždy největší zájem. Mohu ale na jejich adresu napsat, že mne nikdy nezklamali. A co letošní Invex? Také mne nezklamal?

Celý příspěvek »


VZDĚLÁVACÍ HITPARÁDA

Zajímám se o výsledky „hitparády“ vzděávání, zveřejňované  v tříletých cyklech organizací PISA. Už proto, že naše škola a moji žáci byli v jednom z výzkumů aktivnímui účastníky a na vlastní „kůži“ jsme si zkusili, jaké to je reprezentoval vlast ve srovnávací vzdělávací soutěží zemí OECD.

Celý příspěvek »


POSLEDNÍ ŘÍDÍCÍ V ČECHÁCH

Obřady posledního rozloučení nevyhledávám. Ale na posledním rozloučení s panem řídícím Kořínkem jsem nemohl chybět. Je pro mne symbolem pomalu, ale jistě odcházející kantorské generace. Přiznám se, že jsem už dlouho neprožival něco tak intenzívně,  jako rozloučení s tímto nestorem kantorského rodu - snad posledním řídícím učitelem v Čechách

Celý příspěvek »


AKČNOST INTERNETOVÉ KOMUNIKACE

Vracím se znovu k internetové komunikaci.  Tentokrát bych chtěl ukázat převážně její přednosti, proti jiným formám dorozumívání a přenostu informací lidmi. V článku o internetovém Hyde parku jsem popsal její přednosti a šok, který ve mně vyvolala, když jsem se do ní poprvé aktivně zapojil.

Celý příspěvek »