Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Listopad 2008

PILNÍ JAKO VČELIČKY

O víkendu jsem absolvoval seminář pro vedoucí žákovských včelařských kroužků, který organizoval Český svaz včelařů ve Středním včelařském učilišti v Nasavrkách. Sešla se tu téměř stovka lidí z celé republiky, všech věkových kategorií a různého profesního zaměření. Z pohledu učitele, který pracoval s dětmi po celý svůj život to byla velice zajímavá zkušenost.

Celý příspěvek »


KRAJSKÉ ROJENÍ

V těchto dnech se rodí „krajské vlády“, jako přímý důsledek nedávných voleb. Složitá jednání se jen zdánlivě školství netýkají. Vždyť kraje mají významný vliv na existenci a fungování škol, zvláště těch středních. Ale nemalým vlivem působí i na škol základní. Například  v tom, že přerozděluje peníze, které do škol přicházejí od státu. Výsledek voleb a odmítnutí dosdavadních krajských zastupitelstev voliči je signálem pro změny v této oblasti.

Celý příspěvek »


CO ROZHODUJE O PUBLIKACI TEXTU ?

Autorem napsaný text se vždy nějakým způsobem dotýká lidí či institucí v jeho okolí. Byl jsem často dotazován jinými autory, jak se s tímto faktem vyrovnávám. Jaká je jejich reakce v situaci, kdy se v textu článku poznávají a mohou tak konfrontovat psaný text s realitou? Co a kdo rozhoduje, že autorem nabízený text bude zveřejněn? To je zajímavé téma, kterému bych chtěl věnovat svoji dnešní úvahu.

Celý příspěvek »


JAK OCENIT UČITELE ?

Pochvalu a uznání potřebuje každý člověk. Učitel není výjimkou. Možná proto že sám ví, jak je pochvala vyjádřená v pravou chvíli a od toho správného zdroje povzbuzující. Jak mocně motivuje k další aktivní činnosti. Rozhodně mnohem  víc než jakýkoliv trest. Ale kdo však  by  měl ocenit právě učitele? Ani nejspíš jeho ředitel. Možná i rodiče, jeho žáci nebo snad veřejnost? A jaké ocenění  je pro učitele tím správným oceněním? Je jím nějaký dar, vyznamenání, diplom, nebo peníze? Zkusme najít odpověď na tyto otázky.

Celý příspěvek »


PROSADIT SE NENÍ SNADNÉ

Chce-li autor textu začít  publicistickou dráhu, musí se především obrnit trpělivostí. Měl by počítat s tím, že to nepůjde  snadno a rychle. Na straně autora je náročná povinnost -  naučit pro veřejnost psát. Ale to je jen jedna stránka věci. Druhou je způsob jak své příspěvky u redakce prosadí. A to je často těžší, než nějaký text vytvořit. Uplatnit své názory, vyžaduje autorovu správnou  taktiku. A právě o ní bude moje dnešní uvažování

Celý příspěvek »


ŠKOLA TO NEJSOU JEN UČITELÉ A ŽÁCI

Nedávno jsem potkal svého školníka. Potěšilo mně, že mne po těch létech ještě poznal a zastavil. Tenkrát jsme oba začínali – já jako mladý ředitel školy, on začínající školník na mojí škole. Šokoval jsem ho při seznámení tím, že jsem mu nabídl tykání (byli jsme vrstevníci) a jednal s ním, jako s rovnoceným partnerem. Když jsem poznal že je dobrý,  pomohl jsem mu  k služebnímu bytu také proto, že se během prvého služebního roku oženil a založil rodinu. Odměnil se mi oddaností, dobrou prací a také tím, že vydržel ve svém pracovním zařazení a na stejném pracovišti až do penze.

Celý příspěvek »


POUČENÍ Z AMERICKÉ VOLBY

Tak Amerika má svého nového presidenta. I když je to oblast světa naší zemičce poměrně vzdálená, přesto se změna na postu prezidenta dotkne nepochybně i nás. Ač nejsem nějakým nadšeným příznivcem silové role této velmoci ve svědě, závěr volebního maratonu jsem sledoval se zájmem a napětím. Našel jsem v něm dokonce místa, která by mohla být poučením a inspirací i pro nás.

Celý příspěvek »


UČITELEM DOSPĚLÝCH

Ve svých dětských představách jsem  se jako učitel viděl stát před těmi nejmenšími žáky. Podvědomě jsem cítil, že právě učitel začínajících žáků je člověkem pro své žáky nejpotřebnějším. Vždyť veškeré vědomosti, které žáci ve škole díky jeho úsilí získají, jsou výsledkem jeho učitelských dovedností a schopností. Nakonec se ale všechno dopadlo docela jinak. Vystudoval jsem učitelství pro 2. stuprň základní školy, chvíli jsem dokonce koketoval rozšířit si vzdělání na učitelství pro střední školy. A nyní jako důchodce jsem dostal příležitost stát se učitelem dospělých.

Celý příspěvek »