Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Prosinec 2008

V NEJLEPŠÍM PŘESTAT

Když jsem zakládal tento blog, počítal jsem asi s 30 příspěvky.  Někdy počátkem listopadu jsem se rozhodl že jich ještě 20 přidám. Je konec roku a tímto příspěvkem uzavírám rovnou padesátku. Říká se, že v nejlepším je dobré přestat. Nevím jestli je právě teď ten správný okamžik kdy bych měl blog uzavřít. Získal jsem zkušenost, že při jeho psaní není nikdy žádný konec, nějaká cílová meta. I v této  chvíli, kdy s jeho dalším psaním chci skončit,  mám v hlavě náměty nejméně na deset dalších pokračování. Cítím však, že kulaté jubileum je vhodný okamžik k závěrečné bilanci a nějakým věrohodným důvodem k jeho ukončení. Vycházím přitom z naplnění předsevzetí které jsem si udělal na samém začátku jeho psaní.

Celý příspěvek »


HONBA NA MEDVĚDA

Nemyslím na mlsného medvěda ze slovenských hor, ani toho z Prodané nevěsty. Jde o medvěda, kterého honí námi zvolení zástupci v Parlamentu. A když ho uloví, tak se o něj dělí – porcují ho. Podle jakého systému, to ví jenom sám Bůh. Smutné je, že na ulovené kořisti a porci z něj mnohdy záleží život a fungování nemalého počtu  našich škol.

Celý příspěvek »


VÁNOČNÍ BALÍČEK ŠKOLNÍ INSPEKCE

V samém závěru roku prošla tiskem informace o výroční zprávě České školní inspekce hodnotící práci škol. V kritickém hodnocení se ocitla neschopnost učitelů motivovat žáky k učení a vyhledávat mezi nimi talenty. Nejhůře v tomto hodnocení dopadli učitelé 2. stupně základní školy. Protože jsem učitelem právě tohoto typu školy nemohu  nechat kritiku bez odezvy.

Celý příspěvek »


ZAPADLÍ VLASTENCI 2008

Zúčastnil jsem se dvou okreseních kulturních shromáždění. Knihovníků a kronikářů obcí. Když jsem se na začátku rozhlédl poloprázdným sálem, pojala mne nostalgie a nemohl jsem nevzpomenout románu K.V. Raise Zapadlí vlastenci. Jeden rozdíl byl očividný. Mezi dnes přítomnými bylo představitelů učitelské profese až trapně málo.

Celý příspěvek »


PŘIJÍMACÍ ŠÍLENSTVÍ

Do termínu přijímacích zkoušek na střední školy zbývá ještě několik měsíců. Ale už dnes se projevuje nervozita, jak to letos dopadne. Souvisí to s přijetím novely Školského zákona o možnosti uchzeče podat přihlášku hned na 3 střední školy najednou. Už dnes se zdá, že jde o další nepovedený kousek našich zákonodárců, na který se ministerstvo jen němě dívá a čeká, co se z toho vyvine. Že to nebude nic dobrého pro zúčastněné střední a základní  školy, ale ani pro samotné vyházející žáky a jejich rodiče, je jasné už dnes.

Celý příspěvek »