Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Únor 2009

LESK A BÍDA REFOREM

Slovo reforma je stále moderní a neotřelé. Slyším ho po celou svoji pracovní kariéru a je stále aktuální, je dobré o ní hovořit a  propagovat. Důležitý a neustále omílaný je obsah, který je v ní utajen. Jsou zdůrazňována velká očekávání, se kterými je spojována. Má také svoji odvrácenou stranu, které je méně lesklá a reprezentativní. Skoro  bych řekl, že je to strana omšelá a více méně zprofanovaná. Zažil jsem těch reforem za roky práce ve školství několik. A všechny dopadly stejně – neslavně. V čem je problém  a co je příčinou opakovaných nezdarů pokusů o změny v našem školství?

Celý příspěvek »


VÍRA TVÁ TĚ LÉČÍ

Nedávno si mi dostalo do ruky vlastní vysvědčení z 50tých let a překvapilo mně, že na něm hned za známkou z chování byla i známka z náboženství. Je to s podivem, že se tehdy náboženství učilo a mělo tak významné postavení. Přiznávám, že si ze samotné výuky pamatuji opravdu málo. Měl bych po pravdě napsat, že docela nic. Ale dosud mám ve své knihovně učebnici, ze které jsme se tehdy náboženství učili. Byla to Biblická dějeprava převyprávěných příběhů z Bible.

Celý příspěvek »


„PODLE PEŘÍ POZNÁŠ PTÁKA…

… podle řeči nezdvořáka“, říká se v jednom z českých rčení.  Pokud by stále ještě platilo, pak dnes žijeme v absolutně ptačí říši. Naše mluva neuvěřitelně zhrubla a běžně obsahuje výrazy, které si ještě před nedávnem nedovolil použít ani pravidelný štamgast hospody IV. cenové skupiny. Platí to samozřejmě i pro mladou generaci i pro pro děti  útlého věku.

Celý příspěvek »


RIVALITA NEBO SPOLUPRÁCE ?

O rivalitě nebo kolegialitě učitelů jsem již psal. Přesto se vracím k problému ještě jednou. Zatímco minule jsem se věnoval učitelům dosud vyučujícím mé žáky, nyní se zaměřím na následovníky, učitele vyšších stupňů škol, kterým své žáky předávám. Zkušenosti mám i  tímto směrem velmi pestré. Pamatuji kolegyni-češtinářku, která se pokusila mít připomínky k výuce paní profesorky své dcery, také češtinářky. Její dobrá snaha se nesetkala s jejím pochopením a dcera si s paní profesorkou v následujících létech užila své. K nejmenším invektivám  patřil častý dotaz paní profesorky před třídou, ať se doma zeptá maminky, jestli je to tak jak to říká, správně…

Celý příspěvek »


SCHOPEN BÝTI UČITEL ?

Debata o učitelské způsobilosti, spojená se záměrem ministerstva zavést pro učitele atestace spojené s podstatným zvýšením jeho platu, není nová ani nijak objevná. Svojí podstatou je správná a učitele dostatečně motivující. Objevují se nové otázky, kdo je vlastně bude provádět? Mají to být pedagogické fakulty? Vždyť příprava budoucích učitelů v pedagogických dovednostech je jejich největší slabinou. Jak by mohly schopnosti učitelů hodnotit, byť u učitelů jen s několikaletou praxí? Takže to bude dělat ředitel, který svého učitele zná nejlépe? Ale bude k takovému úkolu dost erudovaný a hlavně nestranný a spravedlivý?

Celý příspěvek »


OPISOVÁNÍ SE DOVOLUJE

Až jako učitel jsem poznal pravdivost sloganu v nadpisu článku. Učitel prostě když chce vidět opisující žáky, tak je vidí. Pokud nechce vidět, tak má tato věčná studentská  záliba otevřené dveře dokořán. Je opisování výsadou jenom českých žáků a studentů? Je takové jednání opravdu odsouzenihodné?

Celý příspěvek »


SBĚRATELSKÉ VÁŠNĚ – CELOŽIVOTNÍ TÉMA

Dnes jsem si vybral odlehčené téma. Jako kluk jsem měl několik sbírek, kterými jsem vyplňoval volný čas. Tehdy to byla velká móda a každý z mých spolužáků musel něco sbíral. Já jsem sbíral snad všechno, co se jen dalo. Nejdříve poštovní známky, nálepky ze sirek. Později jsem navázal na rodinnou sbírku rukopisů umělců. V dospělosti se mi zalíbily odznaky a ozdobné lžičky. Nejmilovanější  a celoživotní zálibou se mi ale staly balené cukry. Proč tu předvádím výčet svých sběratelských vášní? Chci tím připomenout, že dnes je sběratelství u dětí a mladých lidí už jen výjimkou. A to je určitě škoda…

Celý příspěvek »


UMÍME BÝT KOLEGIÁLNÍ ?

Vždycky mi imponovalo na lékařích, jak uměli jeden  stát za druhým. Jak dovedli hájit názor svého kolegy, byť se ukázal jako problematický. Že se nesnížili k pomlouvání svého kolegy – jiného lékaře. Vím, že to dnes už tak docela neplatí a sám jsem se o tom při návštěvách lékařů přesvědčil. Ale solidarita lékařského stavu mi byla vzorem i pro mé učitelské vystupování. Bohužel, o vzájemné podpoře učitelů jsem si nikdy nedělal žádné velké iluze. S léty pedagogické praxe se toto moje přesvědčení nejednou potvrdilo.

Celý příspěvek »


ELASTIČNOST DĚJEPISU

 Několikrát během své učitelské dráhy jsem litoval kolegy vyučující dějepis. Poprvé to bylo v samém začátku mé profesní dráhy, v roce 1968 a letech bezprostředně následujících. Podruhé po „sametové revoluci“ v roce 1989.  Oč jednodušší jsem to měl já se svojí matematikou a fyzikou, předmětům nepodléhajícím dějinám zvratům a politickým přeměnám. Dnes se o obsahu vyučování dějepisu na školách rozvinula mezi učiteli a veřejností poměrně vášnivá diskuse. Dokonce se do ní zapojil i náš pan ministr školství Liška v  článku zveřejněném v Lidových novinách.

Celý příspěvek »


UČITEL NA KTERÉHO NEZAPOMENU II.

Nebudu pokračovat ve výčtu vynikajících učitelů. kteří mě v životě nejvíce ovlivnili. Naopak,  tentokrát vzpomenu učitele, kteří nebyli osobnostmi k následování v žádném případě se nestali mými kantorskými vzory. Na rozdíl od předchozí skupiny, kde jsem jednotlivé typy uváděl celým jménem i příjmením, teď se adresnosti vyhnu. Nevímtotiž jestli uvedení vůbec ještě žijí.Ať je tomu tak jakkoliv, nerad bych vzbudil podezření, že chci někoho tímto způsobem veřejně zostudit. Nehledě na to, že lidí stejných příjmení žije u nás víc a mohlo by to vést k nepříjemným záměnám. 

Celý příspěvek »