Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Březen 2009

ŠKOLNÍ TRADICE…

… si je jako vzácnou květinku pěstuje každá  škola. Jsou nadstavbou výukové činnosti, vytváří kolorit školy, který v žácích a studentech zanechává většinou hlubší stopu, než samotná výchova a výuka.

Celý příspěvek »


POTŘEBUJE ŠKOLSTVÍ VĚDECKÝ ÚSTAV ?

Po celou kariéry učitele jsem poslouchal kritiku kolegů na instituce, které se zabývají bádáním v oblasti výchovy a vyučování. Ať si říkaly pedagogická střediska,  ústavy či honosně Výzkumný ústav pedagogický. Potřebuje škola takové instituce a jaku úlohu naplnňují směrem k učiteli ? Jaké mám své zkušenosti ze spolupráce s těmito institucemi?

Celý příspěvek »


SOUPEŘI NEBO PARTNEŘI?

Mám na mysli učitele a rodiče. Stále častěji mám pocit, že se uplatňuje to prvé označení. Rodiče a učitelé mezi sebou vedou souboj o výchovný vliv na dítě. To není ideální stav, protože vytváří situace, kdy se názory obou rozcházejí a mohou mít na dítě působit negativně. Naopak zájem, snaha po dohodě a spolupráci může pomoci k nápravě problémů, se kterými se žák ve škole, ale i mimo ni, potýká.

Celý příspěvek »


ŠKOLNÍ HARAŠENÍ

Vztahům se nevyhýbá ani školní prostředí. Mám na mysli zcela konkrétní formu vtahů – vztahy milostné. Ne, nebudu tady rozebírat románky mezi studenty, ani mezi studentkami a profesory. Chci se věnovat vztahům ve sborovnách. Speciálně vztahům mezi sborovnou a ředitelnou. To vše má velký vliv na atmosféru školy a navíc ovlivňuje pověst školy na veřejnosti.

Celý příspěvek »


PRVNÍ KILO DUMŮ JE NA SVĚTĚ

Jen několik dnů, možná jen hodin chybí do okamžiku, kdy se na tomto místě objeví jubilejní 1 000. digitální učební materiál (DUM). To je dobrá příležitost k ohlédnutí, co tato forma prezentace aktivit učitelům  přinesla. Zároveň i zavzpomínat, jak celý nápad vznikl a byl v tak krátké době úspěšně realizován.

Celý příspěvek »


VZDUCH JE VLHKÝ, PŘÍSTROJE ZASTARALÉ…

… pokus se nezdařil. Věta z humoristického románu ze školního prostředí je až nečekaně blízko realitě. Kolikrát jsem před žáky jako učitel fyziky předstupoval s připraveným pokusem, který jsem si jen několik hodin předtím zkoušel a bez problémů vycházel. Věřil jsem, že se nemůže nic špatného stát. A stalo se…

Celý příspěvek »


FORMA PŘÍPRAV NENÍ PŘEDEPSANÁ

Formulace od nepaměti tradovaná  učiteli při kontrolách příprav učitele na vyučování. Platí i dnes, v čase nové reformy školství? Je příprava  podmínkou  pro  úspěšné naplnění role učitele při vyučování? Jaké formy pro přípravy jsou vhodné a uznávané?

Celý příspěvek »


SUPLOVÁNÍ

Pro žáky vítaná změna, pro učitele nepříjemná povinnost. Zatupování za nepřítomného kolegu patří k nejméně oblíbeným povinnostem učitelů, zvláště když povinnost vznikne  v den, kdy je rozvrh vrchovatě naplněn a další hodina navíc znamená nepříjemnou zátěž. Přitom i suplování může být pro učitele zpestřením a příležitostí více a lépe poznat své žáky.

Celý příspěvek »


ŠÍLENÍ STŘELCI

Nějak se to k nám nebezpečně přibližuje. Ano, myslím tím poslední události na střední škole v sousedním Německu. Šílený střelec tu zastřelil několik spolužaček a učitelek. Podobné příběhy, dosud nám známé jenom ze stránek detektivek, stávají se děsivou realitou. Co vede podobné šílence k takovým zoufalým činům? Lze jim vůbec nějak zabránit?

Celý příspěvek »


ŘEKNI KDE TI CHLAPI JSOU

Nedávno se mi dostala do ruky stará školní kronika. Už při čtení prvého zápisu, kde byl představen učitelský sbor školy mne překvapilo, že v něm byli jmenováni pouze muži. Až budou číst podobné dokumenty naši potomci ze současné školy, budou se podivovat nad přesně opačným stavem. Učitelské sbory tvoří drtivá většina žen. Jde o tak závažný problém, že se jím zabývá i samotný ministr školství. Co je toho příčinou a jak dostat učitele-muže zpátky do sboroven?

Celý příspěvek »