Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Duben 2009

BÝT ČI NEBÝT – TO JE OTÁZKA !

V momentě kdy jsem vystavil stý příspěvek na tomto blogu, je na místě vrátit se k otázce položené v 50tém příspěvku, kdy jsem uvažoval o smyslu pokračování psaní úvah na školské téma na tomto místě internetu. Nechci opakovat, že si stále myslím, že už pominuly důvody, se kterými jsem uprostřed loňských prázdnin začal svůj blog psát. A že se jen z malé části naplnilo moje očekávání o smyslu takového psaní. Znovu se mi proto vrací otázka: Být či nebýt?

Celý příspěvek »


KANTORSKÁ DYNASTIE

Jubilejní příspěvek věnuji naší rodinné kantorské tradici. Po několik pokolení má náš rod zástupce v této profesi. Patří k nim můj děda, strýc, teta, sestra i švagr, jejich obě děti, samozřejmě i moje manželka je učitelka a po celý život byl učitelem budoucích učitelů i můj otec. Právě na něm chci ukázat, co znamená pro život být kantorem a jak je tímto faktem poznamenaná celá rodina.

Celý příspěvek »


KANTOROVA PROFESNÍ POUŤ

Nemám na mysli životní osudy učitele, přestože by samy stačily na celé romány. Myslím jeho profesní dráhu. Na počátku je prvá „štace“ s prvými žáky, ředitelem a kolegy. A jak jdou léta, tak se spolu s nimi mění místa  jeho školního působení a vše co s tím souvisí. Až přijde konec cesty a „štace“ poslední. Čas vhodný k zamyšlení a zobecnění získaných zkušeností.

Celý příspěvek »


ZAVŘU TĚ, AŽ BUDEŠ ČERNEJ…

Slova, která jsem směřoval k romskému žákovi vyvolala ve třídě živou reakci. Až pak jsem si uvědomil, co jsem to vlastně vypustil z úst. Vzniklou situaci zachránil samotný žák, když mi pohotově odpověděl: Chtěl jste říci, že budu bílej. Černej jsem přece už od narození…

Celý příspěvek »


SVĚT PODLE OBAMY

Tak jsme jako Češi prožili jeden z historických víkendů, kdy jsme se alespoň na několik desítek hodin stali středem světa. Návštěva nového amerického presidenta Baracka Obamy patří k těm vzácným okamžikům, které možná vstoupí do dějin naší země a její připomínka bude v některé z příštích učebnic. V čem bxla návštěva výjimečná a historická?

Celý příspěvek »


ŠKOLNÍ SLAVNOSTI

Školní slavnosti jsou významnou součástí tradic, o kterých jsem tady psal nedávno. Dovolují shromáždit žáky školy, nebo několika tříd, za účelem významné návštěvy, kulturní akce, oslav výročí. Je to příležitost, která stmeluje kolektiv školy a dává všem zřetelně najevo: My všichni, co jsme tady a teď, k sobě nějak patříme.Tvoříme společenství této školy.

Celý příspěvek »


APRÍL, aneb humor ve škole

1. duben je spojen s humornými žertíky, které vymýšlíme pro své přátele a blízké. Je zřejmé, že se tradice odehrává každoročně i za zdmi našich škol, přímo ve třídách. Dovolím si při té příležitosti malou úvahu nad humorem ve škole.

Celý příspěvek »