Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Červenec 2009

LETNÍ TÁBOR NENÍ PRÁZDNINOVÁ ÚSCHOVNA PRO DĚTI

Je polovina prázdnin a přes vrtkavé počasí a mimořádné události spojené s jeho proměnami, jsou jistě pro většinu dětí plné zážitků. A je jedno, zda je tráví s rodiči na dovolené doma či v zahraničí, nebo jsou u příbuzných na venkově. Jenou z dalších možností jak mohou děti trávit čas prázdnin je pobyt na letním táboře. Kdo na takovém táboře byl jako dítě, nebo ho dokonce pro děti organizoval dobře ví, že v žádném případě nejde o prázdninovou úschovnu, kam rodiče odloží své děti v čase, kdy je nemají kam dát. Abych o tom přesvědčil ty méně informované, chci této formě trávení prázdnin dětí věnovat svoji dnešní úvahu. Informace v médiích  z letních táborů se objeví na veřejnosti pouze v souvislosti s nějakou mimořádnou událostí, jako je stěhování tábora před rozvodněnou řekou, nebo po vypuknutí nějakého zdravotního problému,  nebo úrazu některého z účastníků. Je to hodně zjednodušený pohled na letní aktivitu, na kterou se většina dětí dlouho těší,  a pak na ni ještě déle ráda vzpomíná. Nejinak je to i s těmi, kteří letní pobyt dětí připravují a organizují.

Celý příspěvek »


DEN NA MĚSÍCI

Pro učitele je právě jedna čtvrtina prázdnin pryč. Ale to neznamená, že se  po dva měsíce uzavřou před světem a nebudou se zajímat o to, co je za několik málo týdnů vrátí do pracovního rytmu. Jako učitel matematiky a fyziky jsem uvítal mezi došlými e-maily upozornění na zajímavou možnost, kterou nabízí Český rozhlas 3 – stanice Vltava. Třeba se najde mezi čtenáři mého blogu někdo, kdo bude v sobotu 18. července také ladit stanici spolu se mnou.

Celý příspěvek »


FENOMÉN STARÝCH HRADŮ

Chce se mi napsat, že pojem STARÉ HRADY je v povědomí kulturní veřejnosti stejně vžitý, jako třeba pojem Národní divadlo, nebo Pražský hrad. Možná je to srovnání nesrovnatelného, ale pro moderní kulturní dějiny nejde o nijak přehnaný příměr.  Přesto pro jistotu připomínám, že jde o kulturní památku na Jičínsku, blízko města Libáně. V 60tých létech minulého století zdejší téměř zbořený zámek zachránil místní učitel Vladimír Holman, který se s partou brigádníků pustil do jeho postupné obnovy. Byl to nadlidský úkol, který se mu po mnohaletém úsilí podařilo naplnit. Vzniklo tak kultovní místo, kam po desetiletí chodili lidé obdivovat  očividný zázrak znovuzrození místní památky.

Celý příspěvek »


BAREVNÁ NÁDHERA V LYSÉ NAD LABEM

Nemáte li žádný jiný zajímavý program, udělejte si výlet do Lysé nad Labem. Až do neděle 12. července 2009 se tam potřinácté koná výstava KVĚTY 2009. Určitě nebudete zklamáni a prožijete několik hodin v náručí barevné nádhery.

Celý příspěvek »


KANTORSKÉ PRÁZDNINY

Každý učitel potvrdí, že jakmile přijdou prázdniny, všichni jeho příbuzní, známí rychle zapomenou na to, že ještě před několika dny hovořili o „chudáku“ učiteli, který si s dětmi ve škole užije své… Najednou všichni vidí jen jeho dva měsíce volna, které pro něj právě začaly. A nemohou si odpustit poznámky ve smyslu – ten učitel, ten se v létě má. Nic nedělá a má na dovolenou celé dva měsíce. Říkají to ti samí, kteří mu ještě nedávno s pochopením vyjadřovali upřímnou soustrast. Vše je rychle zapomenuto, protože tolik volna to je očividná nespravedlnost.

Celý příspěvek »


ZPĚV NÁŠ VEZDEJŠÍ DEJŽ NÁM DNES …

Pamatuji doby, kdy každé malé dítě běžně znalo nejen mnohé říkánky, ale také lidové písničky. Zpívaly se doma, ale i ve škole, a to nejen při hudební výchově. Pamatuji časy, kdy jsme každý školní den začínali zpěvem. Zpívalo se do pochodu při výletech, při večerním posezení u táboráku a jakýchkoliv setkáních. Ty časy jsou už dávno pryč. Chtějte dnes na svých žácích  aby si vůbec vzpomněl na nějakou písničku, kterou opravdu znají a většina ji umí zazpívat! Kam že se nám to ztratila, pověst, která  roky naplňovala slogan: Co Čech, to muzikant?

Celý příspěvek »