Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Srpen 2009

ROCK S BLOGEM

V těchto dnech je tomu už víc než rok, co jsem začal na tomto místě psát svůj blog. Svůj záměr jsem vyložil v prvém příspěvku a poctivě se nažil naplňovat to co jsem si předsevzal. Po 50 příspěvcích jsem se rozhodl bilancovat a uvažoval o ukončení. Ale po reakci čtenářů jsem jeho tematický záběr rozšířil a napsal dalších 50 pokračování.A u příležitosti jubilea provedl novou bilance a z ní vyplynulo opakované rozhodnutí pokračovat v psaní dál…

Celý příspěvek »


POHÁDKA V KRAJINĚ – KRAJINA V POHÁDCE

„A vidíte ty kopce a hory? A tamhle Trosky, ta krása! Vida, zvedly dva prsty, jako k přísaze: my tě nezradíme, rodný kraji.“

Josef Štefan Kubín

Celý příspěvek »


PŘÍPRAVNÝ TÝDEN JE TU ..

Je konec srpna, prázdniny končí. Jejich poslední týden je nazýván jako „přípravný“. Je jasné, na co se v posledních dnech prázdnin mají potřebu učitelé připravovat. Znám vůni tohoto týdne, kde je namíchána bohatá směs velkých očekávání, zvědavosti a nabyté energie k novému začátku. Znám úsilí ředitelů a jejich zástupců, pro které prádzniny končí mnohem dříve, pokud pro ně vůbec začaoly, protože léto je ve školách obdobím oprav, přestavby, generálního úklidu, který musí také někdo řídit a usměrňovat. Ale vraťme se k tomu co nás v příštích fdnech čeká.

Celý příspěvek »


SPOLUŽÁCI

Každý z nás byl kdysi žákem a má proto své spolužáky. Mám je i já jako učitel. Občas se scházíme, telefonujeme si nebo mailujeme. Mám spolužáky  z několika období studií. Z osmiletky, střední školy v  vysoké školy. Žádné rozdíly mezi mimi nedělám a moje komunikace s nimi  je  velmi podobná: Co děláš? Jak se máš?: A co děti? Vzpomínáš si, jak jsme se tehdy…?

Celý příspěvek »


FILMOVÉ VZPOMÍNKY

Sledování vyhlašování cen na Zlínském filmovém festivalu dětského filmu mne vrátilo ve vzpomínkách na své životní zážitky spojené s filmem. Je jich hodně a jen dokazují, jak velký vliv měl a stále ještě asi má film na formování názorů a postojů lidí a mladé generace zvlášť. Jakou roli plnil a plní film při hledání  cesty do života dětí, našich žáků?

Celý příspěvek »


PRÁZDNINY JSOU NA HOUBY

Tak doufám, že jsem vás nadsázkou v nadpise příliš nenaštval. Samozřejmě, že prázdniny jsou příjemné, ale jsou zároveň obdobím dlouho odkládaných aktivit, mezi které houbaření určitě patří. Pochybuji o tom,  že mé vzpomínání na  téma houbaření patří do tohoto internetového prostoru. Rozhodně mi nejde o únikové téma v této letní okurkové sezoně. Ale je léto, horko na člověka působí všelijak a tak mi snad odpustíte malý úlet od našich školských problémů.
 
 

Celý příspěvek »


CO VYTVÁŘÍ POVĚST UČITELE?

Po celý život řeším odpověď na otázku, jaké předpoklady musí naplňovat člověk, když se chce stát dobrým učitelem. Odpověď na ni je velmi košatá a zdaleka není jednoznačná. On totiž už pojem „dobrý učitel“ je mnohoznačný a zavádějící. Zcela jinak „dobrý“ je učitel pro své studenty, jiný pro jejich rodiče a širokou veřejnost. V něčem jiný vidí úspěšného učitele jeho ředitel a kolegové. Po létech hledání jsem došel k závěru, že rozhodující pro takové zařazení je vlastní názor učitele na sebe a svoje kantorské působení.

Celý příspěvek »