Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Září 2009

TĚŽKÝ ÚDĚL UČITELE

 Vždycky mne překvapí když objevím v průzkumu oblíbených povolání profesi učitele na samé špičce pomyslného žebříčku. A to navzdory jiným průzkumům, které dokládají malou oblibu školy jako instituce u současných studentů a žáků. Navzdory negativním vzpomínkám na mládí a na školu, jsou dospělí ve vztahu k učitelům mimořádně  tolerantní. Ani aktuální aféry představované těžko zdravým rozumem vysvětlitelným  jednáním našich kolegů na  Západočeské univerzitě v Plzni,  tento obraz u veřejnosti asi mnoho nemění. To samozřejmě není samo sebou a není pochyb o tom, že to vyžaduje nemalé oběti každého z nás, kteří  povolání učitele vykonáváme. Poznamenává to nejen profesní část našeho života, ale i tu soukromou a osobní.

Celý příspěvek »


PRO KOHO JE PORTÁL METODIKA?

Překvapilo mne, když jsem se ve zprávě české školní inspekce dočetl, že pouhých 20% učitelů našich škol se dostane ve škole k počítačům a využívá je ke své pedagogické práci. To je tragické zjištění!  Podobný dotaz směrem k žákům,  by přinesl odhadem hodnotu 80% těch, kteří  s počítačem denně komunikují. Kde se stala chyba a jak tento stav změnit v situaci, kdy jsou metodickým portálem www.rvp.cz nabízeny nejrůznější aktivity na pomoc jejich práci. Celý příspěvek »


DŮSLEDKY PŘEPLNĚNOSTI TŘÍD

Tak jsem si přečetl další z poplašných zpráv určených pro naše učitele na adrese: http://www.novinky.cz/domaci/179510-na-skolstvi-se-setri-hrozi-opet-preplnene-tridy-s-30-zaky.html. Hrozí nám víc než 30 vyučovaných žáků na třídu! Když jsem nedávno dělal pořádek a likvidoval listinné pozůstatky své 40tileté kantorské kariéry, našel jsem klasifikační  blok a v něm seznamy více než 40 hodnocených  žácích ve třídě. Pokusil jsem se zavzpomínat na doby, kdy byl počet kolem 40 žáků ve třídě na základní škole běžnou normou. Celý příspěvek »


V NOVÉM NOVĚ

Ačkoliv dnes není žádný svátek, při spuštění webu jsem se dnes po ránu cítil slavnostně. Dnešním dnem se mění podoba prostoru, který je mi už přes rok místem, kam si chodím vzpomínat, přemýšlet a debatovat se spřízněnými dušemi. Určitě mi bude nějaký čas trvat, než si v nových šatech zvyknu. Opustím staré návyky a zkusím být nový, tak jako je nová podoba těchto stránek. Už se na to těším a hlavou se mi honí jeden námět na příspěvek za druhým. Takže si rychle musím říci: “ Zabrzdi a uvažuj! A uvažuj hlavou! Na všechno je času dost.! “
A tak jdu raději ven na čerstvý vzduch. Nadýchat se krásného „babího léta“. Jdu si pro inspiraci mezi lidi, do koloběhu života.
Myslím si, že pro prvé seznámení s tímto novým prostorem, ještě vonícím novotou,  to zatím docela stačí. Teď ho ještě naplnit novým obsahem…


UVÁDÉJÍCÍ UČITELÉ

Nevím, zda je funkce uvádějících učitelů v současné škole ještě někde uplatňována. Pamatuji doby, kdy to bylo samozřejmostí. Začínající učitel dostal svého patrona, který měl za úkol uvést ho do prostředí konkrétní školy, pomáhat mu v jeho začátcích při veškerých pracích, které měl za povinnost zajišťovat. Byl nejen rádcem, ale zároveň oporou a nenásilným korektorem jeho prvých kroků v učitelské profesi.

Celý příspěvek »


PROČ JSOU NAŠI UČITELÉ KE SVÝM ŽÁKŮM NESPRAVEDLIVÍ ?

Vyplývá to z provedeného průzkumu univerzity v britském Birminghamu na vzorku 14 tisíc žáků osmých a devátých ročníků. Je to jen další příležitost ke kritice našeho školství, která se hodí médiím jako „dárek“ učitelům k zahájení nového školního roku? Nebo jde o popsání  reálného stavu, který je k zamyšlení a vyžaduje nutné kroky k nápravě?

Celý příspěvek »


NOVOROČNÍ REMINISCENCE

Nemyslím v letním horku žádné zimní vzpomínky po bujaré silvestrovské noci. Samozřejmě mám na mysli nový školní rok a souvislosti s prvým dnem nového školního roku – 1. Zářím. Dnem nástupu školáků po prázdninách znovu do školy. Takových poprázdninových návratů mám za roky plno, ale já se dnes chci vrátit hodně daleko, až na konec 60. let, kdy jsem jako mladý učitel nastoupil na  svoji první školu.

Celý příspěvek »