Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Prosinec 2009

HOLKA PRO VŠECHNO

Takové označení si snad učitelé ani nezasluhují. Přitom jde o přídomek velice trefný. Uvědomil jsem si to, když jsem v archivu pátral po podrobnostech života učitelů naší školy v dávné minulosti. Ale vzpomněl jsem si na něj i při vzpomínce na řídícího málotřídky, který se na začátku 70tých let minulého století při odchodu do důchodu loučil zároveň s 25 funkcemi, které v obci zastával.

Celý příspěvek »


PŘEJ A BUDE TI PŘÁNO …

Je Štědrý den a moje sváteční úvaha začíná vzpomínkou na babičku, která mi opakovaně jako malému klukovi vštěpovala zásadu uvedenou v titulku a kterou převzala z některé české filmové pohádky, které tak ráda navštěvovala v místním kině. V životě jsem si mnohokrát ověřil, jak je tato zásada pravdivá.

Celý příspěvek »


VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ …

P1050883Už jen několik málo dní nás dělí od Vánočních prázdnin. Pro většinu dětí těch nejkrásnějších prázdnin v roce. Teď už to mohu bez zakrývání říci: Jako učitel jsem Vánoce moc rád neměl. Znamenali vždy určité vykolejení v nasazeném tempu výuky a hned po nich následovalo nepříjemné pololetní účtování.  Přitom jsem chápal tyto svátky jako rodinnou slavnost a roubovat je na školní prostředí se mi jevilo jak očistě  barbarské konání.

Celý příspěvek »


TŘÍDNÍ OTLOUKÁNEK, aneb řešení šikany ano či ne?

Na tomto blogu jsem nedávno psal o oblíbencích a žácích učitelem odepsaných. Určitě lze jeho přístup nazvat jako „pedagogická šikana“. Přestože to není typický projev našeho stavu, ale přesto existuje. Dnes se pokusím popsat pozici třídního otloukánka pohledem jeho spolužáků. A tak trochu přitom  poradit, jak takovému nešťastníkovi pomoci zpět do houfu.

Celý příspěvek »


KDO ŠETŘÍ, MÁ ZA TŘI

Rýmovačka starého českého přísloví je jako šitá na dnešní časy. Parlament nám schválil rozpočet na příští s rekordním schodkem státních financí, což vyvolalo na naší politické scéně smršť dohadů a katastrofických prognóz. Snad bychom tyto známé hrátky, vážící se ke každému konci kalendářního roku mohli považovat za pouhý populistický folklór, kdyby se nás to všechno tolik netýkalo. Mám na mysli nás – učitele, kteří se údajně na propadu rozpočtu podílejí.

Celý příspěvek »


NEMOCNÝ UČITEL VE ŠKOLE

prase 2Tak mně také skolila chřipka. Naštěstí jen ta obyčejná. Doktor mně uklidnil, že to určitě není ta  zhoubná,  prasečí. A tak jsem si svoji nemoc v roli kantora v. v. pěkně v klidu užíval a přitom vzpomínal na své nemoci v průběhu své aktivní učitelské služby.

Celý příspěvek »