Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Březen 2010

DNES MÁME SVŮJ SVÁTEK

Dnes je 28. března, den kdy slavíme svůj svátek - Den učitelů. Nevím jestli se ještě někde vůbec nějak  připomíná. Přitom nejde o tradici postavenou na politickém základě. Slavíme ho na počest svého nejslavnějšího kolegy – Jana Amose Komenského, který se právě v tenmto den, roku 1592 narodil.

Celý příspěvek »


PUTOVÁNÍ ZA KNIHOVNAMI

Seriál k Měsíci čtenářství zakončím putováním za knihovnami, které pro knihovníky okresu Jičín zorganizovalo regionální oddělení Městské knihovny V. Čtvrtka v Jičíně. Naší průvodkyní byla osvědčená vedoucí tohoto oddělení a zástupkyně ředitelky knihovny pí. Dana Michlová. Mezi 20 účastníky zájezdu byla i samotná ředitelka Mgr. Jana Benešová a vedoucí redaktorka krajského knihovnického zpravodaje U nás pí. Božena Blažková ze Studijní a vědecké knihovny z Hradce Králové.

Celý příspěvek »


KNIHOVNÍK – UČITEL

Jak se takové spojení rýmuje jsem si ověřil svojí celoživotní zkušeností. Učitelem jsem se stal vlastní volbou. Knihovníkem z pověření. Prostě jsem zdědil funkci po panu řídícím, když se navždy uzavřela místní málotřídní škola,sousedící s mým domkem, kde jsem jako začínající učitel a čerstvý novomanžel založil před více než 40 lety svoji rodinu.

Celý příspěvek »


DÁ SE NAUČIT UČIT ?

Na oplátku  reaguji v dnešním příspěvku na blog Ondřeje Hausenblase a jeho příspěvek:  Jak pěstovat učitele. Také nemohu začít jinak než  vzpomínkou na dětství, kdy jsem si často se svými kamarádkami hrál „na učitele“. Dodnes mám někde na půdě schované jejich „žákovské knížky“, kam jsem jim zapisoval „ jako učitel“ jedničky, ale občas i nějaké ty horší známky a dokonce i poznámky. Ač obklopen rodinným kantorským prostředím, chápal jsem učitelskou roli především jako  zkoušení, známkování a rozdávání poznámek.

Celý příspěvek »


PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

Podporu Měsíce čtenářství  na svém blogu vyjadřuji dalším textem a videovou sekvencí o zajímavém příkladu soustavné práce s mladými čtenáři v Městské knihovně V. Čtvrtka v Jičíně. Tato knihovna pečuje o své nejmladší čtenáře systematicky, formou promyšlených a dobře připravených akcí, které pro ně pořádá nejen ve svých prostorách, ale i v hledišti místního kina.  Celý příspěvek »


PARLAMENT ROZHODUJE O PŘÍPRAVÁCH UČITELŮ?

Nevěřil jsem vlastním uším, když jsem slyšel  že dnes bude parlament jednat o tom, zda mohou učitelé dělat přípravy na vyučování doma. To už nemají zákonodárci  jiné téma, na kterém by dohodli? Nebo je to  tak akutní problém, že se jim musí v hektické předvolební době právě  zabývat? Nutí to hledat podtext, proč je  otázka pracovní doby učitelů právě teď na stole.

Celý příspěvek »


UČITELSKÉ OSLAVY DŘÍVE a DNES

Odhaduji, že se dnes mezinárodní svátek žen na školách už nikde neslaví. Možná že je to škoda, protože právě na školách je procento profesního zastoupení žen nejvyšší. V boji za vymýcení všeho co třeba jen trochu připomíná překonanou minulost, padl dávno i svátek MDŽ, slavený  letos již posté po celém světě. Sám si pamatuji nejrůznější oslavy tohoto svátku, ještě v předlistopadové éře a přiznávám, že často šlo o pouhou formalitu. Ale že by se na těchto oslavách muži na počest svých spolupracovnic masově opíjeli, tak to si nevzpomínám…

Celý příspěvek »


JE DŮLEŽITÁ ODBORNOST NEBO EMPATIE?

Měl jsem spolužáka, který byl  geniální matematik. Rozhodl se pro životní dráhu učitele. Jako spolužáci jsme prorokovali: To bude jednou skvělý učitel! Nebyl. Po několikaletém putování od školy ke škole musel změnit profesní orientaci. Na druhou stranu jiná spolužačka jen s obtížemi procházela od zkoušky ke zkoušce, ale po absolvování studia a nástupu do praxe se z ní stala schopná a žáky oblíbená učitelka. Co vlastně rozhoduje o úspěchu v naší kantorské profesi? Uvedené dva kontrastní příklady ukazují, že IQ to asi nebude.

Celý příspěvek »


VZPOMÍNKY UČITELE – KNIHOVNÍKA

Ještě jednou se vrátím ke svému „vedlejšímu pracovnímu poměru“, práci dobrovolného knihovníka na malé obci. Jak jsem se k této činnosti vlastně dostal?  To mi bylo tak 7 nebo 8 let a bylo to někdy na počátku 50tých let minulého století. Můj děda, ředitel Vyšší odborné školy pro dívčí povolání v Hradci Králové v. v. (Rodinky) přijal místo dozorce v čítárně Státní vědecké knihovny Zd. Nejedlého v Hradci Králové v budově vedle hradeckého muzea na Eliščině nábřeží u řeky Labe.

Celý příspěvek »


BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ

.

P1010543Je prvý den měsíce března. Měsíc, který jsem jako knihovník malé venkovské knihovny vždy spojoval s  knihou. Jak jsem se dočetl, došlo ke změně a nyní je březen přejmenován na MĚSÍC ČTENÁŘŮ. Nevím  kdo a proč takovou změnu udělal, ale v podstatě s tím nemám problém. Ani jako čtenář a ani jako knihovník.

Celý příspěvek »