Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Duben 2010

PŘEMLUV BÁBU !

Už několikrát jsem ve svém blogu napsal, že se v něm chci vyhýbat politickým tématům. Domnívám se, že na školský portál nepatří.  A zatím jsem to, až na nějaké výjimky, dodržel.  Ale těžko mohu přejít mlčením aférku kolem vystaveného videa režiséra  Petra Zelenky, ve kterém populární mladí herci Jiří Mádl a Martha Issová  pod titulem: PŘEMLUV BÁBU, vyzývají mladé lidi, aby před nastávajícími volbami do Parlamentu přemlouvali prarodiče, aby v nich nevolili levici.

Celý příspěvek »


NEFORMÁLNÍ SETKÁNÍ S HISTORIÍ

IMGŠkola má řadu příležitostí ke spolupráci a doplnění svého úsilí po vzdělávání svých žáků a studentů s nejrůznějšími organizacemi a institucemi. Jednou z nich jsou místní a regionální muzea. Zeptáte-li se pracovníků těchto zařízení, jaká je četnost jejich kontaktů se školami, nedozvíte se nic moc povzbudivého. Je často jen  náhodná, nesystematická a jednosměrná. Muzea opakovaně vyzývají školy ke spolupráci a ty  se obvykle vymlouvají, že nemají čas, děti program  nezajímá a zaměření nabízených činností prý jde mimo program školní výuky. Osobně se domnívám, že jde jen o nejapné výmluvy.

Celý příspěvek »


SNĚŽENKY A MACHŘI

Titulek jsem si vypůjčil z  filmu režiséra Karla Smyčka o příhodách skupiny studentů a profesorů na lyžařském kursu. Pokračování filmu „po dvaceti letech“ nevzbudilo takový ohlas, jako letošní aféry učňů z Chroustovic a  studentů přeloučského gymnázia ve srovnatelném prostředí. Vděčného tématu se chopil nejprve bulvár, postupně ho rozebírala i ostatní média. Těžko soudit, do jaké míry jsou uváděná  fakta objektivní a pochybení zodpovědných pedagogů závažná. Oběma kauzám je společná obrana postižených mladých lidí obžalovaných pedagogických pracovníků. Ani petice a prohlášení ale nezabránilo odchodu ředitelů obou školských zařízení. A další postihy pedagogů lze ještě očekávat.

Celý příspěvek »


OBRANA VENKOVA

Žiji v malé obci a působil jsem jako učitel na různých, převážně  malých venkovských školách v okolí bydliště. Znám problematiku těchto zařízení. Vím že se podstatně liší od problémů větších městských škol.  Proto jsem jako učitel-důchodce rád přijal pozvání na workshop sdružení MAS Brána do ‘Českého ráje v Libuni u Jičína, který prezentoval program v rámci projektu LEADR.

Celý příspěvek »


PODEJ MI ŽÁKOVSKOU KNÍŽKU!

Další z tradice naší školy asi brzy skončí.  Jde o ŽÁKOVSKÉ KNÍŽKY,   vizitku žákovské a studentské píle a  chování. Na některých školách jsou postupně  nahrazovány jejich elektronickou podobou. Má to své důvody a určitě i jisté výhody proti té tradiční-papírové formě. Tu elektronickou nelze  nikdy zapomenout doma, nemnůže se jen tak lehce  ztratit. Nedají se v ní přepisovat známky, nebo vytrhávat či doplňovat listy, připisovat jedničky…To vše  je technicky zabezpečené a zajištěné proti nežádoucí manipulaci. I když,  jak známe naše žáky, určitě si i s tímto problémem v krátkém čase nějak poradí!

Celý příspěvek »


OBAMOMÁNIE

Je tomu právě rok, co jsem se zamýšlel ve svém příspěvku na tomto blogu nad prvou návštěvou tehdy nově zvoleného amerického presidenta Baracka Obamy v naší republice nad pojmem vlastenectví a evropanství. Rok se sešel s rokem a já konfrontuji tehdejší pocity s těmi dnešními, kdy se návštěva opakovala a donutila mne opět k zevšeobecňující  úvaze.

Celý příspěvek »


DNES JE DEN VZDĚLANOSTI

Tak jsem zase o něco vzdělanější. To když jsem se ráno ze zpráv dozvěděl, že 7. dubna se slaví DEN VZDĚLANOSTI. To mně zaujalo! Všelijakých „ dnů“ je mnoho. Vlastně každý den je nějaký DEN. Ale Den vzdělanosti cítím stavovsky jako den velmi blízký našemu kantorskému poslání. V mysli se mi vrátil včerejší den, kdy jsem byl pozván jako host na soutěž žáků a studentů v psaní na klávesnici počítače blízkou střední školou, kam každoročně odchází několik našich žáků k dalšímu studiu a která s naší základní školou několik let dobře spolupracuje.

Celý příspěvek »


VELIKONOČNÍ REMINISCENCE

Velikonoce 2010 048Tak už je po Velikonocích, oslavujících jaro, Vzkříšení, obnovení života. Po svátcích vánočních jsou Velikonoce jistě naše nejtradičnější svát, spojené s mnoha tradicemi a krajovými zvyky.  S léty se k nim připojuji další a nové přídomky. Jaké vzpomínky mne spojuji s těmito krásnými svátky?

Celý příspěvek »


NENÍ NUTNO, ABY BYLO STÁLE VESELO…

Svěrákovu a Uhlířovu písničku jsem si vypůjčil do úvodu textu proto abych připomněl, že se nacházíme v měsíci dubnu, který je někdy označován jako měsíc recese a humoru. Už svým začátkem – APRÍLEM –  neomylně naznačuje, o co v příštích 30 dnech půjde. Snad to souvisí tak trochu i s počasím, kdy se sluníčko rychle střídá s mraky, klid před bouří s čerstvým povětřím a sněhové přeháňky střídá májový deštíček. Nějak to kopíruje to co dělají v dubnu lidé. Chvíli se na sebe usmívají a hned se zase mračí a hašteří. Duben je měsíc střídání nejen počasíé, ale i lidských nálad.  Jeho pestrá mozaika nastupujícího jara má svoji arénu nejen v přírodě, ale i v příbytcích lidí. 

Celý příspěvek »