Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

A TO JE TA KRÁSNÁ ZEMĚ…

Koncem týdne jsem měl příležitost cestovat do míst, která většina národa považuje za „měsíční“ krajinu republiky. Místo, které je odstrašujícím příkladem toho, jak se člověk nemá chovat k přírodě. Navštívil jsem Most a krajinu bezprostředně okolo něj.

Když jsme přijížděli do Českého středohoří od Mělníka, stále jsem hledal ten předěl, kde se devatující vliv člověka na krásu krajiny zřetelně projeví a tím  naplní představy, které o tomto místě dlouhodobě mám. Vždyť jsem tu byl naposledy někdy před 45 lety na školní chmelové brigádě…Místo toho jsem pozoroval živou letní přírodu, plno zeleně kolem, obdělaná pole a zalesněné homole kopců se zříceninami časem poznamenaných hradů. A najednou jsme byli v samotném městě MOSTĚ. Překvapila šíře místních komunikací, barevných a opravených panelových domů, doslova utopených v zeleni parků a zahrad, dětských hřišť a prostorných náměstí. Jsem opravdu na místě, které je v mých představách symbolem konce lidské civilizace? Ještě větší šok jsem zažil při rozhovoru s místními obyvateli. Když jsem se jich ptal na   uhelné jámy, haldy hlušiny a všudypořítomná oblaka prachu, jen se usmívali a hovořili něco o jezerech, která jsou v místech bývalé těžby  a která dnes slouží k rekreaci. Hovořil jsem s kolegy-učiteli, zda by se chtěli vrátit k nám, do „země zaslíbené“ a přírody téměř nedotčené. Nějak této otázce nerozumněli a zájem zřetelně neprojevili.  Kam že by se to měli stěhovat? Jejich domovem a zemí zaslíbenou  je kraj kde dnes žijí a pracují. Dal jsem jim za pragvdu a přitom si uvědomil pravdivost slov naší národní hymny. Naše země je krásná ze všech stran, úhlů i výšek. A i když ji dočasně lidská ruka poškodí, jiná ruka ji umí opravit. Zatím se to daří. Most s jeho krásným okolím je toho důkazem.

 Abych svoji oslavu mostecka nepřehnal, tak musím napsat, že 15 km za městem se stále těží a průmyslový charakter krajiny nelze ani při špatné optice brýlí tak docela přehlédnout. Ale mnohem víc než její proměna civilizací mi vadilo špatné značení podle silnic, stav povrchu vozovek a neuvěřitelné množství aut, které nás po celý ten nádherný výlet doslova válcovaly.


    nikdo zatím nehodnotil

Komentáře jsou uzavřeny.