AKČNOST INTERNETOVÉ KOMUNIKACE

Vracím se znovu k internetové komunikaci.  Tentokrát bych chtěl ukázat převážně její přednosti, proti jiným formám dorozumívání a přenostu informací lidmi. V článku o internetovém Hyde parku jsem popsal její přednosti a šok, který ve mně vyvolala, když jsem se do ní poprvé aktivně zapojil.

Největší předeností komunikace přes internet je její bezprostřednost a rychlost, s jakou je schopna reagovat na aktuální dění. Když jsem chtěl dříve  napsat článek k nějaké události pro tištěná média, znamenalo to sepsat příspěvek na psacím stroji, zalepit ho do obálky a poslat poštou redakci. Po čase jsem dostal odpověť, kde mě redaktor žádal o úpravy příspěvku. Ty jsem provedl a znovu článek odeslal poštou redakci. A zase za  čas jsem se dozvěděl, že byl přijat k otištění. Než ale prošel cestu z redakce do tiskárny a z ní pak k distributorovi a od něj k čtenáři, uplynulo mnoho dalších dní. Touto cestou se nedařilo dostat článek k čtenáři dříve než za 2-3 měsíce. A to pak byl s aktuáljností obsahu problém. Samozřejmě, že tu byla možnost komunikaci zrychlit telefonem, nebo osobní návštěvou, ale to se mi podařilo jen několikrát, kdy mi na rychlosti zveřejnění opravdu hodně záleželo.  Chci-li vyjádřit svůj názor dnes, příspěvek napsaný na počítači pošlu e-mailem do redakce. Ještě ten samý den mám odezvu, zda bude otištěn a  jaké opravy vyžaduje, Vyvěšení na internetu je pak otázkou několika dní, někdy jen hodin. To úžasně zrychluje tok informací a možnost reagovat na události bezprostředně, v době jejich vzniku a rozvoje.

Má to i další výhody. Už jem psal o tom, jak mne fascinovaly diskuse, které jsou dnes běžné za každýmn zveřejněným textem. Ty často svojí délkou a obsahem mnohonásobně přesahují délku vlastního článku. Jsou cenné pro autora a pro všechny čtenáře, kteří se tak stávají aktivními účastníky debat k zveřejněnému námětu, který článek přinesl.

Další výhodou jsou odkazy na podobné texty, které mohou obsah článku rozšířit a doplnit, aniž by je autor musel celé citovat. Text také může dostat mnoho příloh ve formě grafů, obrázků či videa, právě pouhými odkazy na jiné webové stránky. Texty jsou tak čtivější a pro čtenáře přitažlivější.

Abych jednostranně neperlil jenom klady. Anonymita internetu přináší celkové zhrubnutí komunikace, I na české škole se vyskytují známí exhibicionalisté, kteří se vyžívají ve slovních přestřelkách a netorických sporech. věřím, že většina z těchto dfiskutérů by si podobné projevy v přímém styku nikdy nedovolilia. Bohužel tito jedinci ostatní čtenáře otravují a  dělají zveřejněné informace po internetu někdy až nevěrohodné a nespolehlivé. Problémy jsou s autorstvím zveřejňovaných myšlenek. Nejsou nijak vzácné situace, kdy autor použije, bez povolení zpracovaný materiál jiným autorem a vydává ho za vlastní.

Internetová komunikace je fenomén současné doby a stále se  vyvíjí. Kam až vývoj dospěje, to se dnes nedá odhadnout. V každém případě je to však pro autora nekonečný prostor, který může svobodně uživat a realizovat se v něm.