Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

KNIHA MÉHO SRDCE FINIŠUJE

Národní anketa KNIHA MÉHO SRDCE, která hledá nejoblíbenější knihu českých čtenářů, vstupuje do své závěrečné fáze. Sleduji její průběh se zvýšeným zájmem od samého začátku. Nejenže mne jako knihovníka oslovila, ale i jako čtenáře mne přirozeně zajímá, která ze zvolených knih vystoupí na pomyslné nejvyšší příčky. V anketě  vidím i další její rozměr. Je  velkým a celonárodním průzkumem o stavu čtenářství v naší republice. Z dosavadního jejího průběhu se zdá, že jde o pohled až nečekaně optimistický.

Když jsem se poprvé dozvěděl o této akci, moc velké šance jsem ji nedával. V záplavě podobných hlasování o miss, Oskarech, nejlepších sportovcích a obdobných aktivitách jsem si myslel, že hlasování o knížce mezi čtenáři neuspěje a zcela zapadne. Už prvý večer ankety, uvedený v televizi za moderování herce Jaroslava Duška mne ale překvapil svojí dynamičností a tím, jak se mu podařilo diváky zaujmout. Počet hlasujících v 1. kole byl vysoký a výběr 100 nejčtenějších knih našich čtenářů byl pro mne potvrzením, že to s čtenářstvím našeho národa není zase až tak špatné, jak se někdy soudí.

   Po dalších dvou večerech je vybrána nejpopulárnější dvanáctka knih, mezi kterým mají čtenáři během léta vybrat konečně tu svoji nejoblíbenější. Složení konečného tuctu knih mne trochu zaskočilo, protože tu svoji  a ani některou z nejoblíbenějších ve své knihovně jsem mezi nimi nenašel. Když jsem si ale v klidu znovu seznam prohlédl, zjistil jsem, že jsou zde zastoupeny knížky oblíbené u všech věkových skupin čtenářů. Od dětských Dětí z Bullerbynu, přes Malého prince, Rychlých šípů, Harryho Pottera až k Pánu prstenů a klasické Babičce, čtivého Egypťana Sinuheta. Hlasující zaujal neopakovatelný humor knížky Co život vzal nebo Saturnina Nevynechali ani další klasický humor Dobrého vojáka Švejka. Nechybí ani hloubající a módní četba autora Alchymisty. Všechny jmenované knížky jsou v katalogu půjčovaných knížek mých čtenářů naší malé venkovské knihovně, což mi dělá moc dobře. Hovoří totiž o univerzálním vkusu mých čtenářů a také o vhodném výběru knih fondu naší knihovny. Jedna z dvanáctky knížek nám ale v knihovně chybí. Je to Svítání od Stephenie Meyer, kterou si budu muset vypůjčit a přečíst. Pro mne je to jediné překvapení, kterého jsem se při čtenářském výběru dočkal.

  Asi jste zvědavi, koho budu volit v posledním kole ankety za vítěze. Nejsem nějak zvlášť vášnivý čtenář. Konečně i moje profesní zaměření na technické předměty mne vede spíše k četbě populárně naučné, která svého zástupce mezi vybranou dvanáctkou nemá. Asi to můj favorit zase nevyhraje, jako nebyla vybraná ani jedna z mých voleb v předchozích dvou kolech. Ale o to snad ani v samotné anketě iniciátorům nešlo. Její smysl vidím v tom, že vrátila, nebo dokonce ke knížce přivedla tisíce čtenářů. Tak jako já hledám, abych si přečetl Svítání, činí tak stovky a tisíce jiných čtenářů, zajímajících se o zařazené tituly. Přes 200 000 hlasujících čtenářů v prvých dvou kolech ankety je toho důkazem. A jen za chvíli, co píši tento text (je neděle dopoledne), hlasovalo do ankety  v 3. kole dalších 7 čtenářů. Jistě jsou mezi nimi i děti a mladí lidé. A to dává smysl. I v době internetu a počítačů je četba  stále velmi rozšířenou a oblíbenou zábavou našeho národa.


    nikdo zatím nehodnotil

Komentáře jsou uzavřeny.