Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

PALIČKOVANÁ KRÁSA

aaMám rád pěkné věci, ač se tím jako chlap nijak nahlas nechlubím. Ale dovede mne potěšit  co je pěkně a poctivě udělané a přináší potěšení na duši.  A paličkovaná krajka je právě ten produkt, na který vyslovená kritéria bezvadně pasují.

 Ale nejde jenom o dílko samo, ale i prostředí, ve kterém vzniká. Vím o takové „dílně“, kterou již 20 let vede při Základní škole v Kopidlně Mgr. Jana Hladíková. Právě takovou dobu vede na škole zájmový kroužek paličkování. V těchto dnech připravila na počest jubilea výstavu, kde bilancovala činnost svého zájmového kroužku. Za 20 let jím prošlo 110 dívek (a mezi nimi obě moje dcery) a řada z nich se přišla na výstavku podívat a nad herdulí  zavzpomínat. Ty nejstarší už jako zralé dámy, matky dětí. Ale byly tam i ty současné členky, ještě žákyně místní školy. Vzpomínaly na krásné chvíle prožité při společné zálibě, která je o vytrvalosti a soustředění,  ale hlavně o šikovnosti dívčích rukou. Je to záliba celoživotní, která se nedá jen tak zapomenout. Je spojená nejen s krásou tvorby, ale také mnoha společnými hodinami strávenými při kmitání s paličkami, příhodami při prázdninových setkání uskutečněných na zahradě paní učitelky Jany Hladíkové.

     Vedoucí kroužku se naučila paličkovat na kurzu pro přihlášené zájemce. Po návratu domů ji napadlo, že by bylo dobré, kdyby se této dovednosti naučily i její žákyně na škole. To byl první impulz  k založení zájmového kroužku. Když z kopidlenské školy odešla jako zástupkyň ředitele do sousedních Rožďalovic, kroužek na své bývalé škole nezrušila, ale naopak založila další na škole nové. Dokonce naučila paličkovat jednu z maminek, která kroužek po jejím návratu do Kopidlna vede v Rožďalovicích dál. A další kroužek vznikl díky další její „žákyni“  kolegyni učitelce Zdeňce  Ťavodové, která založila další kroužek na škole v Křinci. A tak v okolí Kopidlna dnes pracují zásluhou paní Jany Hladíkové hned na 3 školách zájmové kroužky paličkování. Rozhodla se pomoci dalším podobným útvarům a otevřela stránky paličkování na WIKI. O své zálibě napsala na Metodický portál článek: Paličkování na základní škole, který si přečetlo od jeho vystavení již více než 2 500  čtenářů. 

    Její příklad jsem použil, abych oslavil dobrovolnou zájmovou práci organizovanou školou. Sám jsem se vedle své profese učitele této další činnost učitele po celý aktivní život rád a zcela dobrovolně také  věnoval a mám k takové činnosti úctu a velké pochopení. Od svých žáků vím, že ne mne jako na člověka, který jim pomohl uvést do zajímavé lidské činnosti často vzpomínají víc a s větším uznáním, než za to co jsem jim dal jako učitel v rámci povinné školní výuky. Mnohé získaný zájem  a nová dovednost ovlivnila silně  při výběru budoucího povolání. Proto si myslím, že by učitel měl v sobě hledat i tento rozměr profesního působení na své žáky.

    A na závěr  ještě pár fotografií z jubilejní výstavy v Kopidlenské škole. Stojí za prohlédnutí a připomenutí záslužné práce nejen paní kolegyně Jan Hladíkové, ale všech učitelů, kteří jsou ochotni a schopní svým žákům věnovat svůj volný čas a své schopnosti nad rámec svých profesních povinností. To není a nikdy nebude samozřejmost a právě výstavka v Kopidlně byla příležitostí paní Janě Hladíkové za její dvacetileté neformální úsilí poděkovat.


    nikdo zatím nehodnotil

Komentáře jsou uzavřeny.