Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

POVOLEBNÍ ZEMĚTŘESENÍ

Volby jsou za námi. Jejich příprava i průběh byl hodně vypjatý a konfliktní. Ale to není nic proti tomu, co se dělo jen několik hodin po uzavření volebních místností. Výsledky voleb vyvolaly na naší politické scéně dosud nevídané  zemětřesení. Čím bylo způsobená a jaké bude mít následky?

Téměř rok trvající volební kampaň silně vyhrotila vztahy mezi politickými stranami, jejich představiteli, ale bohužel se přenesla i mezi lidmi navzájem. Asi k tomu přispěla i vrcholící  ekonomická krize, která způsobila nemálo problémů podnikatelům, zaměstnancům a  vlastně většině lidem. Výsledkem byly excesy provázející veřejná vystoupení politiků. Ať už to byla házená vajíčka a kamení po politicích  nebo dokonce jejich přímé napadení a inzultace. To jsou věci v našich zeměpisných šířkách nezvyklé, nutně otvírající otázky o budoucnosti celé naší společnosti.

     Jako důchodce mám dost času na surfování po internetu a navštěvuji rozličná  místa virtuálních setkání lidí. Jsem pravidelným uživatelem facebooku a vím, co se tam v posledních týdnech odehrávalo. Bezbřehé útoky na skupiny lidí, strany i jednotlivé politiky. V podvečeru voleb mi na e-mailovou adresu došel osobní výzva jednoho z pravicových politiků, vyzývající mne té správné a pravé volbě, líčící barvitě  co vše se stane, pokud budu volit jinak. Nevím, jak se k mé adrese dostal, ale tuším, že to není tak velký problém. Poštovní schránku mi denně zaplňovaly letáky a výzvy stran přesvědčujících o té jediné  a správné volbě. Noviny se nedaly ani číst, protože běžné zprávy se zcela ztrácely v záplavě zaplacené předvolební inzerce. Myslím si, že nátlak na voliče už dávno překročil snesitelnou a slušnou mez standardní politické agitace.

     Volby skončily tak  jak skončily. Neumím říci, do jaké míry jejich výsledek ovlivnila agresivní předvolební kampaň. Určitě ano u  lidí, kteří politiku příliš nesledují, nebo se v ní orientují  jen povrchně. To co ale následovalo bezprostředně po volbách,  předčilo všechna očekávání. Padal jeden stranický  lídr za druhým. Naplnil se scénář jedné z nových politických stran, dinosauři odcházejí. Nepochybuji o tom, že je to správný vývoj a že si to většina voličů takto přála. Je smutné, že toto jejich přání před volbami kandidáti na nové poslance neslyšeli a že jim to došlo až po sečtení volebních hlasů. Ale dobře že tak. Je  to důkaz fungující demokracie, že k odchodu byli donuceni samotnými voliči.

  Co je ale důležitější  než pouhý odchod těch  kteří se cítí poražení, jak se nyní zachovají vítězové. Zda se budou tak jako po přecházejících volbách cítit natolik silní, že začnou znovu neomezeně vládnout. Bez ohledu na poražené, ale i na to za co jim při volbách lidé dali své hlasy. Zda je poslední povolební zkušenost poučí, že své jisté nemá nikdo  a nikdy navždycky. A že využijí čas, kdy jsou na vrcholu,  k naplnění svých předvolebních slibů. Budou víc než na sebe, myslet na svoji zemi a lidi, kteří zde žijí. To bych považoval za největší vklad právě skončených voleb a ke kterému nová povolební situace vytvořila optimální podmínky.

     Pokud však znovu své voliče zklamou, bude to s naší stále poměrně mladou demokracií hodně špatné a  budoucnost  nás všech bude skutečně ohrožena. Není pochyb, že k výsledku voleb přispěla větší volební účast mladých lidí, většinou i našich žáků a studentů. Že volili tak jak volili, je i naší vizitka, zrcadlem našeho působení a výchovných snah. To by nás jako učitele mělo vést k zamyšlení a určité sebereflexi. I když nás ze svých profesních pozic k odchodu  nikdo nevyzývá, přesto bychom se měli přinutit k zamyšlení nad vlastní pozici a působením na své okolí.


    nikdo zatím nehodnotil

Komentáře jsou uzavřeny.