Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

PRÁZDNINOVÉ NÁVRATY

Určitě to znáte. Po nějakém čase se znovu vrátíte na místo, kde jste kdysi žili, nebo které jste kdysi navštívili. Prohlížíte si ho a hledáte, v čem naplňuje vaše původní představy a co se v něm případně změnilo k lepšímu a co vám naopak ze vzpomínek na místě samém chybí. Já jsem takový návrat před několika dny zažil při návštěvě moravské Kroměříže.

Kroměříž jsem navštívil v posledních desetiletích několikrát. Nejdříve jako účastník setkání kreativních učitelů – PAU. Později jsem do tohoto krásného historického města jezdil na každoroční srpnovou konferenci Sítě ve školství. Moje poslední návštěva mne dovedla k zamyšlení nad proměnami, kterými nejen Kroměříž, ale všechna naše města prošla v posledním období.

 Potvrdil jsem si, jak je moravská mentalita jiná,  oproti té české (chcete-li pražské). Při běžných setkáních na ulici, nákupech v obchodě, jednáních na úřadech se setkáte se zájmem, srdečností a zřetelnou chutí zanechat dobrý dojem a snahou druhému pomoci. V kontrastu s tím co vidím denně v Čechách, mne překvapila čistota na ulicích, zdi bez sprejových graffiti.  Všiml jsem si očividné ohleduplnosti řidičů na přechodech pro chodce a na druhé straně kázeň samotných chodců.  Přehlédnout nešla ochota a usměvy prodavaček. Všechno co jsem napsal zní téměř  jako idyla.

Město Kroměříž má o svoji další budoucnost postaráno. V krásně udržovaných parcích se to jen hemžilo rodinami s dětmi, kočárky tlačili nejen maminky, ale často i otcové. Zaujala mne babička vedoucí jednou rukou malého vnuka a druhou rukou tlačící mobil k uchu. Vskutku moderní a mladá babička.

Největší dojem jsem ale měl z péče města o školní budovy. Čisté, opravené, doslova utopené v zeleni. V jedné z nich jsem byl 3 dny ubytován. Ač šlo o střední školu, všude čísto, žádné kresby po zdech ve třídách nebo chodbách i WC. Na prvý pohled příjemné prostředí. V takové atmosféře se i učitelům jistě dobře pracuje.

Asi své prázdninové  dojmy z Kroměříže idealizuji. Zajímavé je, že zdaleka nejde o můj prví dojem. Z tohoto města  jsem se vracel podobně pozitivně naladěn i při svých předchozích návštěvách. to nemůže být náhoda. Věřím, že se můj obrázek je hodně blízký skutečnosti a že se zde lidem dobře žije i pracuje.


    nikdo zatím nehodnotil

Komentáře jsou uzavřeny.