Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

ZÁPIS – VSTUPNÍ BRANKA DO ŽIVOTA

Na základních školách v těchto dnech nadchází čas zápisů budoucích školáků do 1. ročníků. Událost vyýznamná pro každou rodinu. A samozřejmě zvláště těch, kterých se zápis  přímo dotýká. Je nadnesené hovořit o bráně do života pro dítě, ale je možné označit událost jako vstupní branku do života. K zápisu se připravují nejen dětí, které dosáhly zákonem stanovené věkové hranice, ale i jejich rodiče. A samozřejmě i samotné školy a jejich učitelé.

Určitě by to měla být pro budoucího školáka významná životní událost. Možná i rodinná slavnost, které by se měli  zúčastnit oba rodiče. Dětem by měli dopředu vysvětlit, že zápis je pro ně prvním seznámením se školou, kterou budou po prázdninách denně navštěvovat. Místem, které jim bude pomáhat poznávat mnoho nového a zajímavého. Současně se stane pro ně počátkem povinností a okamžikem, který bude od nich vyžadovat daleko větší zodpovědnost.

 Samotný akt zápisu ztratil mnoho z toho, čím býval dříve. Dnes, kdy je na většině škol nouze o žáky, nejde o žádný test ani zkoušku, ale spíše jen o administrativní úkon, spojený s příjemným zážitkem pro budoucího školáka. Ve škole čekají na své budoucí kamarády usměvaví starší spolužáci, hodná paní učitelka. To všechno ve slavnostně vyzdobené třídě. Komunikace s dítětem je v rovině příjemného rozhovoru, za uklidňující přítomnosti vlastních rodičů. To vše zakončené závěrečným vzkazem: „V září nahledanou:“ A ještě nějaký malý dáreček od sponzora či kresbička od spolužáků na cestu domů. Vše ukončí malá rodinná oslava doma, nebo v nejbližší cukrárně. Vždyť zápis máme šťastně za sebou.

Vše se jeví jako jasné a bezkonfliktní. A přesto jde o významný krok pro každé dítě, který by měl být správně načasován a promyšlen, jak ze strany rodičů, tak i budoucích učitelů. Je vůbec možné za těch pár minut slavnostního školního setkání tohle vše naplnit? Role rodičů je nezastupitelná. Právě oni vybírají pro svého budoucí ho školáka tu správnou školu. To je zajisté hodně zodpovědný krok. Školy jsou různé, tak jako se od sebe liší i jejich učitelé. Rodič by měl vědět, kdo z učitelů povede budoucí prvňáčky a znát způsoby a metody jeho práce. Měli by se poradit s pediatrem a probrat s ním školní zralost svého dítěte. A pokud má nějaké problémy, měli by najít odvahu informovat o nich při zápisu budoucí učitele. A na jejich reakci posoudit, zda vybraná škola bude, dostanou zárukou správného životního vykročení jejich malého človíčka. A tak rodičům přeji ten správný výběr a učitelům co hodně  zvídavých žáčků a vstřícných a ke spolupráci ochotných rodičů.

 

 


    nikdo zatím nehodnotil

Komentáře jsou uzavřeny.