Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

ZNOVU MISTŘI SVĚTA

Hovoří se o velkém sportovním zázraku. Nečekané se stalo skutečností. Tým našich hokejistů, sportovními experty i laickou veřejností předem odsouzený k neúspěchu,  stanul na stupni nejvyšším. Po 5 letech máme znovu nejlepší reprezentační hokejový tým světa. Co vše stálo za úspěchem týmu a plyne z jeho cesty za úspěchem nějaké poučení, které bychom jako učitelé měli ve svém působní na svěřené mládí využít?

Náš tým se od těch předcházejících, které v posledních letech bojovali o stejnou trofej bez úspěchu lišil tím, že v něm bylo minimálně individualit, sportovních hvězd. Ty navíc před mistrovstvím zcela jednoznačně odmítly svoji zemi na vrcholném turnaji reprezentovat.  To se stalo předmětem kritiky, ale zároveň se tím už předem zdůvodňoval očekávaný neúspěch těch, na které reprezentace zbyla. Veřejnosti i odborníkům se málo známá jména hráčů,  působící většinou v domácí soutěži, hráčů mladých a málo zkušených,  jevila jako předem odepsaná parta dobrodruhů, vedená zoufalým a již napůl odepsaným trenérem.

    Začátek turnaje dával expertům za pravdu. Výsledky očekávané a jen málo přesvědčivé. Dokonce přišla porážka s týmem, se kterým naše reprezentace dosud nikdy neprohrála. Začalo se hovořit o ústupu celého našeho hokeje ze slávy. Dokonce o sestupu týmu z elitní skupiny mistrovství světa. Hlavní slovo kritiky přitom zcela oprávněně vedl jeden z mála, který svoji účast nevzdal a za svoji zemi přijel hrát. Nebyl sám. V týmu takových individualit bylo několik. Právě Jágrovi a Vokounovi, abych jmenoval ty nejviditelnější, pod vedením zkušeného trenéra Vladimíra Růžičky, se podařilo zbytek týmu během několika dnů naladit  do nečekaných obrátek. Rostl západ od zápasu. A tak jak rostlo jeho sebevědomí, přišly postupně i málo očekávané výsledky. Tým na své pouti za titulem postupně porazil všechny své největší konkurenty. A ve finále si poradil i s Ruskem, jediným týmem složeným z největších hvězd  působících v NHL ze zámoří a KHL (Kontinentální hokejová liga) v Evropě. Dosáhl tak největšího úspěchu a dokázal, že nadšení, spolupráce a kolektivní duch zmohou víc než snažení skupiny silných individualit a hvězd hokejového sportu.

     A to poučení pro mladé a příležitost pro nás, učitele? Chce se mi napsat, že je jím vědomí, že nikdy není nikdo dopředu vítězem, ale ani poraženým. ŽE o výsledku jakéhokoliv snažení rozhoduje víc než prognózy, odvedená práce na místě, víra ve vítězství a velké bojovné srdce. To není jistě žádný velký objev. V čem vidím hlavní důvod úspěchu naší mladé reprezentace je sázka na kolektiv. To co jsem své žáky vždy ve škole učil, když jsem jim říkal: Sám nejsi nic, teprve podpora stejně smýšleních a s tebou spolupracujících lidí přináší efekt a konečný úspěch.

   Současná společnost hodně zdůrazňuje individuality. Mladým lidem se předvádí osobnosti, které na svém příkladu ukazují,  jak dosáhnout v životě úspěch. Samozřejmě, že  takový přístup k životu je možný a pro někoho je i hodný následování. Ale skutečnou hodnotu má práce, kterou nedělá člověk jen pro sebe, pro svoje zviditelnění a slávu, pro vlastní peníze. Smyslem snažení člověka je podílet se na úspěších druhých, být součástí snažení své školní třídy, pracovního týmu, sportovního klubu, státní reprezentace. Úspěch se v takovém případě násobí tím, že je dosažen společnou snahou, společným úsilím mnoha podobně smýšlejících lidí. V tom vidím ten největší efekt a poučení z úspěchu naší hokejové reprezentace na mistrovství světa v Německu.

     tím ale vůbec nepopírám význam a sílu individualit, které tento tým bezesporu měl. Ale i ti nejlepší obětovali svoje snažení ve prospěch celku. V nejtěžších chvílích finálového zápasu museli ostatní bojovat bez zraněného Jágra a Vokoun by na vše sám zdaleka nestačil. Přesto bez těchto individualit by se úspěch nikdy nedostavil. Tak jako není vůbec jisté, zda by se dostavil, kdyby v týmy byli samí Jádrové a Vokounové.

 V každém případě patří našim hochům poděkování. Nejen za vítězství, ale i způsob, jakým ho dosáhli. Nechť je jejich příklad návodem pro ty co nevědí, hledají návod, jak se v životě uplatnit a prosadit.


    nikdo zatím nehodnotil

Komentáře jsou uzavřeny.