Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Příspěvky se štítkem „role učitele“

BABIČČINY VZPOMÍNKY NA STAROU ŠKOLU

Jako děti nás vždy upoutaly vzpomínky a příběhy o škole, které nám kdysi dávno vyprávěla babička při „černé hodince“. O tom jak tenkrát vypadala naše venkovská škola, jak  s dětmi jednal pan řídící a jaké lotroviny dělali žáci panu řídícímu.  Možná že taková malá exkurze do školy na přelomu 19. a 20. století bude zajímavá i pro některé současníky a přinutí je vzpomínat na své vlastní dětství.

Celý příspěvek »


KDE MŮŽE UČITEL HLEDAT SVÉ SPOJENCE ?

Také jste při výkonu učitelské profese zažili okamžik, kdy jste zůstali  najednou docela sami? Žáci vás odmítají, rodiče ignorují, kolegové nad vámi jen kroutí hlavou a ředitel vás varuje před průšvihem? Lze v takové pozici hledat nějaké spojence? Lze obtížnou situaci vůbec řešit a není lepší hned ze školy odejít jinam?

Celý příspěvek »


ZE ŽÁKA KOLEGOU

Zajímavá lidská situace, se kterou jsem se v životě setkal dnes několikrát. Můj bývalý žák se po určité době vrátil na školu jako učitel a stal se mým kolegou.  Je taková situace obtížná pro mne, jeho  bývalého učitele, nebo pro něho, mého bývalého žáka? Pokusím se najít na  obě části  otázky srozumitelnou odpověď.

Celý příspěvek »


LZE PRÁCI UČITELE SPOLEČENSKY OCENIT?

Co je to společenské ocenění? Na to je mnoho různých odpovědí. Při hledání v žebříčcích popularity různých povolání jsou na tom učitelé trvale a překvapivě dobře. Učitelské povolání patří k těm, které veřejnost staví v žebříčku vysoko a oceňuje ho. Je  tohle ale kvalifikace pro uznání vysoké společenské hodnoty práce učitele? To asi  ne!  Ale chce-li to někdo považovat za určitý výraz ocenění naší náročné a pro člověka užitečné práce, pak proti tomu nelze nic podstatného namítat.

Celý příspěvek »


TĚŽKÝ ÚDĚL UČITELE

 Vždycky mne překvapí když objevím v průzkumu oblíbených povolání profesi učitele na samé špičce pomyslného žebříčku. A to navzdory jiným průzkumům, které dokládají malou oblibu školy jako instituce u současných studentů a žáků. Navzdory negativním vzpomínkám na mládí a na školu, jsou dospělí ve vztahu k učitelům mimořádně  tolerantní. Ani aktuální aféry představované těžko zdravým rozumem vysvětlitelným  jednáním našich kolegů na  Západočeské univerzitě v Plzni,  tento obraz u veřejnosti asi mnoho nemění. To samozřejmě není samo sebou a není pochyb o tom, že to vyžaduje nemalé oběti každého z nás, kteří  povolání učitele vykonáváme. Poznamenává to nejen profesní část našeho života, ale i tu soukromou a osobní.

Celý příspěvek »